Czy warto uczyć się języka polskiego?

Czy warto uczyć się języka polskiego?

 

Ojczyzna nie może istnieć bez narodu, naród bez ludzi, ludzie natomiast bez swojego języka. Język polski jest jednym z najważniejszych dóbr narodowych naszego państwa. Jest symbolem Polski obok godła, flagi i hymnu.

Niektórzy twierdzą, że nauka języka polskiego do niczego im się nie przyda. Spowodowane jest to tym, że w dzisiejszych czasach wielu ludzi zapomina tak naprawdę czym jest ich język. Nie wystarczy tylko, że potrafimy wypowiedzieć się w danym języku, ale potrzebna jest też jego głębsza znajomość.

Duża ilość młodzieży niechętnie chodzi na lekcję języka polskiego. Nie lubią czytać nie zrozumiałych tekstów, nudzą się, ale właśnie dzięki temu możemy coraz bardziej wzbogacać nasz język. Doskonałym przykładem na to jest poezja w której jest wiele pięknych słów, które pozwalają nam upiększyć naszą wypowiedź.

Powinniśmy posługiwać się naszym ojczystym językiem i nie zapominać o nim, nie zastępować go, gdyż w języku polskim coraz częściej słychać zapożyczenia z innych języków obcych. Owszem, znajomość języków obcych jest bardzo ważna, ale nigdy nie możemy zapominać o naszym ojczystym języku. Znamy go od najmłodszych lat. To on jest naszą podstawą, otwiera nam wszystkie drogi do zdobycia wiedzy, czy posiadania coraz to większych wiadomości.

Gdy chcemy dostać jakąkolwiek pracę wypada pokazać naszemu pracodawcy, że nie jesteśmy prostymi ludźmi, którzy są ograniczeni do zwyczajnych słów, tym bardziej, że język polski jest żywy i ciągle wprowadzane są do niego nowe wyrazy, sformułowania itp. Dlatego języka uczymy się przez całe życie.

Witając obcokrajowców w naszym państwie pokażmy im, że nie jesteśmy prostym narodem. Składnie i gramatyka to przecież podstawa więc nie wypada Polakowi nie znać podstawowych zasad ortografii. Umiejętność wymowy, poprawnej pisowni, poznawanie historii czy pisanie poezji to tylko nieliczne rzeczy które zawdzięczamy Polsce a bardziej jej ojczystemu językowi.

Możemy być dumni z tego, że tak wielu ludzi z innych państw osiedla się u nas i już zostaje na całe swoje życie. Bądźmy dumni, że jesteśmy właśnie Polakami, którzy nie są ograniczeni co do wypowiadania się czy pisania czegokolwiek w najprostszy sposób. Dzięki bohaterom narodowym, którzy walczyli za naszą ojczyznę, mamy piękny, uczuciowy język. Dziś kiedy Polska jest wolna i niepodległa, nie odczuwamy radości z posiadania własnego języka, ale to głównie on wyodrębnia nas spośród innych państw.

Warto uczyć się języka polskiego nie tylko dla siebie, ale i dla przyszłych pokoleń, aby one też mogły posługiwać się tą piękną mową.