Dotacja dla UMKS Spartakus!

Dotację udało nam się pozyskać z programu „Równać Szanse” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Jako jedna z 175 organizacji z całej Polski zgłosiliśmy się do Ogólnopolskiego Konkursu Grantowego 2013, a sam pomysł na projekt powstał w dość wąskim gronie pracowników naszego Gimnazjum, a zarazem członków UMKSu,

jako odpowiedź na potrzeby naszego gminnego środowiska.

 

Zaczęło się od pomysłu na projekt kulturowy propagujący muzykę, grę na instrumentach, śpiew wśród młodzieży w wieku 13-19 lat.

 

Konkurs składa się z dwóch etapów: pierwszy wymagał dokonania gruntownej diagnozy naszego środowiska i wyłonienia potrzeb młodzieży (ankiety, wywiad środowiskowy, rozmowy z mieszkańcami, analiza dostępnych badań i dokumentów). Długie godziny spędzone nad przygotowaniem takiej diagnozy przyniosły zaskakujący efekt w postaci awansu do najlepszej 55tki (zaskakujący, bo obiektywnie oceniając nasze szanse (30%) nie do końca wierzyliśmy, że może nam się udać przedostać przez „selekcyjne sito” do dalszego etapu).

 

Już sam fakt pomyślnego przejścia pierwszego etapu ogólnopolskiego konkursu był dla nas dużym sukcesem i powodem do poczucia , że nasza praca „po godzinach” nie poszła na marne. Zaproszenie do drugiego etapu stało się motorem do dalszej pracy i przekucia naszych wspólnych pomysłów (młodzieży i koordynatorów) w konkretny plan działań rozpisany na 15 miesięcy oraz przygotowanie kosztorysu. Wymagało to kolejnych długich godzin „burzy mózgów” i pracy nad ostatecznym planem projektu.

 

Złożony niemal w ostatniej chwili, ale dopracowany w detalach, wniosek został pozytywnie oceniony przez zespół ekspertów PAFW i ku naszej ogromnej radości projekt został zakwalifikowany do grona 27 najlepszych w kraju i nagrodzony dotacją na jego realizację wysokości 40 tys. zł!!

 

W  realizacji działań projektowych weźmie udział 27 osób, które odpowiedziały na ogłoszenie i zdeklarowały chęć udziału w projekcie.

Dzięki funduszom, jakie przyznała nam Fundacja zamierzamy zrealizować działania, których bez tak pokaźnego finansowego wsparcia z zewnątrz prawdopodobnie nigdy nie udałoby się przeprowadzić, m.in. :

– bezpłatne zajęcia dla małych grup (nauka śpiewu, gry na wybranych instrumentach, tańca) pod okiem specjalistów;

– bezpłatne wyjazdy do filharmonii oraz na koncerty muzyki rozrywkowej;

– spotkanie z gwiazdą polskiej muzyki rozrywkowej;

– bezpłatne wyjazdowe warsztaty muzyczne;

– organizacja imprez środowiskowych;

– nagranie płyty w profesjonalnym studiu nagrań (własna aranżacja i wykonanie znanych utworów).

 

Realizacja pierwszych zadań w projekcie rozpocznie się już we wrześniu 2013 r.,

a więc niebawem.

 

Uzyskanie dotacji jest dla nas ogromnym sukcesem i powodem do dumy, a jednocześnie dowodem na to, że kreatywna praca w grupie oparta na ciekawych pomysłach może przynieść efekty, jakich się nawet nie spodziewamy. Dlatego zachęcamy wszystkich, którym nie straszne nowe wyzwania, do poszukiwania sposobów na realizację waszych pomysłów. My już pierwszy krok mamy za sobą; przed nami 15 miesięcy wytężonej pracy nad realizacją zaplanowanych zadań, ale jesteśmy przekonani, że projekt będzie dla jego uczestników jedyną w swoim rodzaju okazją do zdobycia nowych doświadczeń i udowodnienia innym,

że nawet w tak małym środowisku jak nasza gmina nie brakuje świetnych pomysłów i ludzi pełnych zapału do ich realizacji.

 

 

 

Więcej informacji nt. programu „Równać Szanse” i naszego w nim udziału można znaleźć pod adresem :

http://www.rownacszanse.pl/aktualnosci/aktualnosc/?cid=1666

 

Zachęcamy do odwiedzenia strony!